1989 – IFMAR 1/10 Off-Road World Championships

St. Ives Showground, Sydney, Australia

DO YOU HAVE ANYTHING TO ADD OR CORRECT, PLEASE USE THE COMMENTS FIELD AT THE BOTTOM OF THIS PAGE. ALL HELP TO GET THE LIST COMPLETED IS APPRECIATED!

Comprehensive article can be found here.

2WD class

# Name Country Car Motor
1 Masami Hirosaka JP Associated RC10 Stealth* Reedy 12×3
2 Jay Halsey US Associated RC10 Stealth* Reedy 12×3
3 Cliff Lett US Associated RC10 Stealth* Reedy 12×3
4 Mike Dunn US Losi Jrx2 Race Prep 14×2
5 Rick Vehlow US Associated RC10 Stealth* Reedy 12×3
6 Jamie Booth UK Schumacher TopCat Reedy 12×2
7 Craig Drescher UK Associated RC10 Reedy 12×2
8 Jack Johnson US Losi Jrx2 Losi Revolution 12×1
9 Joel Johnson US Kyosho Ultima Pro** Trinity
10 Ron Rossetti US Losi Jrx2 Losi Revolution 12×1
11 Butch Kloeber (B1) US
12 Kris Moore US
13 Rick Hohwart US
14 Chris McElroy US
15 Steve Dunn US
16 Darin Stump US
17 Christian Keil WG
18 Joe Schmitz US
19 Gary Kyes US
20 Michael Geddes AU
21 Gil Losi, Jr (C1) US Losi Jrx2
22 Rick Bartolozzi AU
23 Rory Cull UK Associated RC10
24 Don Jones US
25 Kurtis McElroy US
26 Mike Burnette US Kyosho Ultima Pro
27 Chris Allec US
28 Michael Erbert US
29 William Siler US
30 Klaus Wilhelm WG
31 Guy Evans (D1) AU
32 Jim Dieter US
33 Kyle Reed US
34 Vail Riches AU
35 Phil Davies UK Schumacher TopCat
36 Stephan Oberle WG
37 John Koonce US
38 Neal Millard AU
39 Andrew Nelson AU
40 Eustace Moore US MIP RC10**
41 Katsunori Kondo (E1) JP
42 Jürgen Lautenbach WG
43 Yoshiaki Matsumoto JP
44 Kevin Moore UK Schumacher TopCat
45 Reece Birtles AU
46 Brett Willoughby AU
47 Stefan Danz WG
48 Hiroyuko Matsumoto JP
49 Guy De Weerd BE
50 Clifton Young AU
51 Greg Collings (F1) AU
52 Jonathon Morgan US
53 Eric Soderquist US
54 Ralf Helbing WG
55 Tim Walden UK Schumacher TopCat
56 Philippe Neidhart CH
57 Koichi Ishikawa JP
58 Kazuhiro Koizumi JP
59 Mike Boekdrukker CA
60 Pete Stevens UK Kyosho Ultima Pro
61 Yuichi Kanai (G1) JP
62 Andrew Jackson AU
63 Scott Montgomery US
64 Dennis Beilby AU
65 Allan Lundberg NZ
66 Jamie Kibble NZ
67 Steve West UK Schumacher TopCat
68 Colin Grenenger AU
69 Steven Maslin US
70 Allan Mok Kwok Lun HK
71 Ben Dawkins (H1) AU
72 Pete Smith UK Schumacher TopCat
73 Steve Brace UK Schumacher TopCat
74 Mike Tapp CA
75 Lim Fung Yiu HK
76 Ross Kramer AU
77 Cheng Meng Fatt SG
78 Ray Wood AU
79 Bill Scott NZ
80 Erik Andreassen NO
81 Denis Blandin (I1) FR Schumacher TopCat Reedy
82 Neil Stringfellow UK Schumacher TopCat
83 David Watson AU
84 Richard Isherwood UK Schumacher TopCat
85 Andy Carter UK Schumacher TopCat
86 Luc De Weerd BE
87 Scott Salter AU
88 Pete Winton UK Schumacher TopCat
89 Chris Marshall AU
90 Steve Yamamoto US
91 Dennis Dorrity, Jr (J1) US
92 Darren Campbell AU
93 Jean Michel Fraisse FR Tamiya Astute
94 Peter McLean AU
95 Freddie Rapuana US
96 Masaaki Kizuka JP
97 Kazuhiro Nakanishi JP
98 Kiyonori Mase JP
99 Daryl Christiansen NZ
100 Douglas Fichuk US
101 Brad Reelfs (K1) US
102 Michael Selner AT
103 Andrew Bolton AU
104 Michael Podiwinsky AT
105 Grant Soerano AU
106 Yeung Ngai Nang HK
107 Brett Reelphs US
108 Wang Xiang Fu SG
109 Jenson Spencer AU
110 Niki Kwong HK
111 Bing Fernandez (L1) PH
112 Jens Ericsson SE Schumacher TopCat
113 Günther Murdler WG
114 Ronald Webb US
115 Ed Munoz PH
116 David Boediawan ID
117 Chris House UK Schumacher TopCat
118 Nopadol Toung-Tong TH
119 Lars-Erik Wærn SE Kyosho Ultima Pro
120 Mick Langridge (DNS) UK Associated RC10 Reedy

*Prototype
**Semi scratch build
***Scratch build


4WD class

# Name Country Car Motor
1 Masami Hirosaka JP Yokomo YZ-870C Reedy 13×2
2 Butch Kloeber US Yokomo YZ-10 Reedy 13×2
3 Rick Hohwart US Kyosho Lazer ZX* Peak Performance 13×3
4 Cliff Lett US Yokomo YZ-10 Reedy 13×2
5 Jürgen Lautenbach WG Schumacher ProCat LRP Orange
6 Phil Davies UK Schumacher ProCat Reedy 14×2
7 Mike Dunn US AYK Pro Radiant Race Prep 12×2
8 Satoshi Kayano JP Yokomo YZ-870C Reedy 13×2
9 Rory Cull UK Schumacher ProCat (short) Reedy 14×2
10 Jay Halsey US Yokomo YZ-10 Reedy 13×2
11 Jamie Booth (B1) UK Schumacher ProCat
12 Rick Vehlow US
13 Katsunori Kondo JP
14 Kris Moore US
15 Peter Philibosian AU
16 Don Jones US
17 Jack Johnson US
18 Joe Schmitz US
19 Ron Rossetti US
20 Reece Birtles AU Yokomo YZ-10 Reedy
21 Joel Johnson (C1) US Kyosho Lazer ZX* Trinity
22 Andrew Bolton AU
23 Gary Kyes US
24 Hiroyuko Matsumoto JP
25 Darin Stump US
26 Kurtis McElroy US
27 Ralf Helbing WG
28 Koichi Ishikawa JP
29 Craig Drescher UK Schumacher ProCat
30 Gil Losi, Jr US
31 Stephan Oberle (D1) WG
32 Dennis Beilby AU
33 Guy Evans AU
34 Mike Boekdrukker CA
35 Christian Keil WG
36 Michael Ebert US
37 Kevin Moore UK Schumacher ProCat
38 Jim Dieter US
39 Yuichi Kanai JP
40 Andrew Jackson AU
41 Michael Geddes (E1) AU
42 Steve Dunn US AYK Pro Radiant Race Prep 12×2(?)
43 Erik Soderquist US
44 Günther Murdler WG
45 William Siler US
46 Neal Millard AU
47 Klaus Wilhelm WG
48 Rick Bartolozzi AU
49 Kyle Reed US
50 Mark Anderson AU
51 Chris McElroy (F1) US
52 Kazuhiro Sugiyama JP Schumacher XLS Trinity J-Power
53 Lee Chin Fei SG
54 Mike Burnette US Kyosho Lazer ZX*
55 Peter Smith UK Schumacher ProCat
56 David Conroy AU
57 Colin Grenenger AU
58 Jonathon Morgan US
59 Kenichi Hara JP
60 Stefan Danz WG
61 Brett Willoughby (G1) AU
62 Guy De Weerd BE
63 Chua Chee Hov SG
64 Hiromitsu Kimoto JP
65 Dallas Gardiner AU
66 John Koonce US
67 Pete Stevens UK Kyosho Lazer ZX*
68 Andy Carter UK Schumacher ProCat
69 Scott Kennedy AU
70 Tim Walden UK Schumacher ProCat
71 Denis Blandin (H1) FR Schumacher ProCat Reedy
72 Norio Yasuda JP
73 Greg Brooks AU
74 Luc De Weerd BE
75 Chris Allec US
76 Andrew Nelson AU
77 Eustace Moore US MIP RC10 4WD**
78 Cheng Meng Fatt SG
79 Francis Ma Mon Luk PH
80 Gary White AU
81 Lin Shikai (I1) SG Tamiya Egress
82 Masaaki Kizuka JP
83 Michael Podiwinsky AT
84 Michael Selner AT
85 Neil Stringfellow UK Schumacher ProCat
86 Philippe Neidhart CH
87 Pete Winton UK Schumacher ProCat
88 Greg Collings AU
89 Marlon Escolin PH
90 Mike Tapp CA
91 Justin Watts (J1) AU
92 Freddie Rapuna US
93 Erik Andreassen NO
94 Jean Michel Fraisse FR Tamiya Egress
95 Allan Lundberg NZ
96 Steve West UK
97 Judy Mason AU
98 Steve Brace UK
99 Ronald Webb US
100 Andrew Miller AU
101 Dennis Dorrity, Jr (K1) US
102 Herman David PH
103 Steve Yamamoto US
104 Jens Ericsson SE Schumacher ProCat
105 Brad Reelfs US
106 Lim Fung Yiu HK
107 Yeung Ngai Nang HK
108 Yoshiaki Matsumoto JP
109 Allan Mok Kwok Lun HK
110 Scott Montgomery US
111 Gavin Dawson (L1) NZ
112 Lars-Erik Wærn SE Kyosho Optima Mid LWB
113 Steven Maslin US
114 David Boediawan ID
115 Mick Langridge UK Schumacher CAT XLS Reedy
116 Douglas Fichuk US
117 Chris House UK Schumacher ProCat
118 Richard Isherwood (DNS) UK Schumacher ProCat
119 Niki Kwong (DNS) HK
120 Nopadol Toung-Tong (DNS) TH Schumacher ProCat

*Prototype
**Semi scratch build
***Scratch build

7 Comments

    • Thank you for your help!
      I now have conflicting claims about Denis Blandin’s cars. Are you 100% sure it’s Schumacher and not Kyosho?

      Tom

  1. Hi
    You don’t have more information on Nikko Brat in this Championship?

    For JM Fraisse its on Shumacher

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*