1983 – R/C Racing News/SCORE Show Off Road World Championships

Anaheim Convention Center, Anaheim, California, USA

If you can help with anything more from this “unofficial” 1983 Worlds, please leave a comment below, and I’ll contact you. I’m looking for things like race reports, pictures, films, credentials etc.

MRC/Tamiya Stock class

# # Name Country Car (stock) Motor (stock)

A-MAIN

1 1 Mike Fox US Kyosho Scorpion
2 2 Jay Halsey (TQ) Kyosho Scorpion
3 3 Louis Fernandez Kyosho Scorpion
4 4 Robin Deans Kyosho Scorpion
5 5 Gary Demory Kyosho Scorpion
6 6 Herb Hanss
7 7 John Adams US Kyosho Scorpion

B-MAIN

8 1 Gary Haskill
9 2 John DeStefano
10 3 Dwayne Whisler US
11 4 Larry Clark
12 5 Marc Sexton
13 6 Susan Tobey US Kyosho Scorpion
14 7 Gary Barr
15 8 Spencer Bond

C-MAIN

1 John DeStefano^
16 2 Bill Whitley
17 3 Teaguen Parks
18 4 Dave Gage
19 5 Larry Sexton
20 6 Duane Luypen
21 7 Billy McCool

D-MAIN

22 1 Joe Lampert
23 2 Anna Stage
24 3 Russ Parks
25 4 Spencer Weisel
26 5 John Borchard
27 6 Marilyn Larson
28 7 Steve Horn
29 8 Bob Wyatt

E-MAIN

1 Russ Parks^
30 2 John Pihl Tamiya Wild Willy
31 3 Greg Parrocha
32 4 Angel Najera
33 5 Traci Lewis
34 6 Rob Rodgers
35 7 Dave Nichols
36 8 Wyatt Sadler
37 9 Benito Mussolini (!)

CRP Stock class concours

# Name Country Car
1 Traci Lewis
2 Greg Parrocha
3 Gary Barr

Concours judges: Frank Killam, Ron Williams, Butch Dunn, Bruce Bertea and Mike Tobey.


Futaba Corp. Modified class

# # Name Country Car Motor (stock)

A-MAIN

1 1 Gil Losi, Jr. US Kyosho Scorpion
2 2 Gary Kyes US Kyosho Scorpion
3 3 Chris Allec US
4 4 Ron Dyer
5 5 Bob Novak US
6 6 Eustace Moore US MIP Predator
7 7 Jerry Case
8 8 Gil Losi, Sr. US Tamiya SRB
9 9 Mike Giem US

B-MAIN

1 Mike Giem^ US
10 2 Eric Grisham US
11 3 Eivind Loyd Pettersen NO CRP/Tamiya Superbuggy
12 4 Randy Tentschert
13 5 Curtis Husting US
14 6 Nelson Kracke
15 7 Jeff Cruzon
16 8 Mike Dunn US

C-MAIN

17 1 Jim Busby
18 2 Jay Halsey US Kyosho Scorpion
19 3 Willie Melancon
20 4 Gene Jones
21 5 Dennis Taylor
22 6 Roger Wagner
23 7 Mike Larson
24 8 Vince Ito
25 9 Tom Asbury

D-MAIN

1 Jay Halsey US Kyosho Scorpion
26 2 Neal McCurdy
27 3 Giti Gowland
28 4 John Kracke
29 5 Jeff Maurer US
30 6 Carl Thompson
31 7 Terry Peiffer
32 8 John Gudvangen Jr. US

E-MAIN

33 1 Jason Garcia
34 2 Ron Anthony
35 3 Tim Levigne
36 4 Gary McAllister US
37 5 John Tiffany
38 6 Ron Parks
39 7 Glenn McCarty

F-MAIN

40 1 Gary Duss
41 2 Brandon Petersen
42 3 Jack Johnson
43 4 Jim Brophy
44 5 Larry van Osten Jr. US
45 6 Steve Dunn US
46 7 John Thorp US
47 8 Steve Moore
48 9 Sid Hamilton

G-MAIN

1 Jack Johnson^
49 2 Jiggs Garcia
50 3 Derek Schmitz
51 4 Scott Mears
52 5 Kelly Rhea US Tamiya SRB
53 6 Chris Neal
54 7 Mark Thomsen
55 8 Gary Abrams

H-MAIN

1 Derek Schmitz^
56 2 George Brody
57 3 Bud Fish
58 4 Charles Stage
59 5 Lonnie Peralta US
60 6 Paul Thomsen
61 7 Larry van Osten Sr. US
62 8 Bob Rule US
63 9 Roland Bayly

I-MAIN

64 1 Kim Rethwish
65 2 Rick Walton
66 3 Mike Campbell
67 4 Milt Lewis
68 5 Greg Kosareff
69 6 Jim Madison
70 7 Allen Hess

J-MAIN

71 1 Don Arndt
72 2 Steve Christiansen
73 3 Ken Ostling
74 4 Pete Bradley
75 5 Brian Tobey
76 6 Willie Franco
77 7 Steve Douglas
78 8 Mike Styles
79 9 Dennis Lyman

K-MAIN

1 Don Arndt^
80 2 Andy Russell
81 3 Bob Floyd
82 4 Steve Burns US Tamiya SRB
83 5 Dick Royce
84 6 Bob Thompson

L-MAIN

85 1 Kevin Holland
86 2 Rick Schroeder
87 3 Dan Hadel
88 4 James Brown
89 5 Dennis Hill (DNS)
90 6 John Voller (DNS)
91 7 Mark Silva (DNS)
92 8 Scott Brown (DNS)

JG Mfg Modified class concours

# Name Country Car
1 Steve Burns US Tamiya SRB
2 Gary McAllister US
3 Milt Lewis

Concours judges: Frank Killam, Ron Williams, Butch Dunn, Bruce Bertea and Mike Tobey.


Airtronics Open class

# # Name Country Car Motor

A-MAIN

1 1 Gil Losi, Jr. (TQ) US Kyosho Scorpion Team Checkpoint Stage IV
2 2 Mike Giem US
3 3 Roger Wagner
4 4 Gary Kyes US Kyosho Scorpion
5 5 Eivind Loyd Pettersen NO CRP/Tamiya Superbuggy
6 6 Chris Allec US
7 7 Willie Melancon
8 8 Bob Novak US
9 9 John Torp US

B-MAIN

1 John Torp^ US
10 2 Gil Losi, Sr. US
11 3 Dennis Taylor
12 4 Nelson Kracke
13 5 Eric Grisham
14 6 Terry Pfeiffer
15 7 Eustace Moore US MIP Predator
16 8 Ron Dyer

C-MAIN

17 1 Curtis Husting US Kyosho/Associated hybrid
18 2 Neal McCurdy
19 3 Chris Hawkes
20 4 John Rathjan
21 5 Brandon Peterson
22 6 Geroge Brody
23 7 John Gudvangen, Jr. US
24 8 Mike Dunn US

D-MAIN

25 1 Scott Brown
26 2 Ray Anderson
27 3 Don Arndt
28 4 Jack Johnson
29 5 Carl Thompson
30 6 Chris Neil
31 7 Bud Fish
32 8 Jeff Maurer US

E-MAIN

33 1 John Tiffany
34 2 Jim Busby
35 3 Jeff Bednorz
36 4 Mike Tobey US
37 5 Barry Hendrick
38 6 Jim Brophy
39 7 Gary McAllister US
40 8 Peter Barana

F-MAIN

41 1 Randy Tentschert
42 2 Jiggs Garcia
43 3 Leo Barana
44 4 Jack Hurley
45 5 Steffen Thompson
46 6 Kirk Naylor
47 7 Jerry Miller
48 8 Giti Gowland

G-MAIN

49 1 Jason Garcia
50 2 Philip Emery
51 3 Willie Franco
52 4 Cory Barana
53 5 David Bertea
54 6 Lonnie Peralta US
55 7 Ron Anthony
56 8 Chris Coit

H-MAIN

57 1 Fred Sanchez
58 2 Ron Ernst
59 3 Steve Koening
60 4 Jerry Case
61 5 Steve Christiansen
62 6 Jeff Cruzon US
63 7 Dennis Hill
64 8 Mark Matteson
65 9 Dennis Lyman

Note: E through H Mains did not run their mains due to lack of available time. Final standings were determined according to qualifying results.

Open class concours

# Name Country Car
1 Steve Koenig
2 Gary McAllister US
3 Phil Emery

Concours judges: Frank Killam, Ron Williams, Butch Dunn, Bruce Bertea and Mike Tobey.


Team Championship

 

# Team/Racers Country
1 (565p) Team Ranch Pit Shop US
Stock: Mike Fox US
John Adams US
Modified: Gil Losi, Sr US
Dennis Taylor US
Open: Gil Losi, Jr US
Gary Kyes US
2 (461p) Team JG Mfg. US
Stock:
Modified:
Open: Mike Giem US
3 (457p) Team RCH US
Stock:
Modified:
Open:
4 (455p) Team CRP US
Stock:
Modified:
Open:
5 (449p) Team Del Mar Racing Center US
Stock:
Modified:
Open:

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*